Categories Su

Bir Teknenin Su Üstünde Kalan Yan Kısımlarına Ne Ad Verilir?

14. “Borda” teknenin hangi bölümüdür? Teknenin su kesiminden yukarda kalan, dıs kısmına borda denir.

Özel teknenin resmi boy kaç metredir?

ç) Özel Tekne: Ticari amaç olmaksızın münhasıran gezi, eğlence, spor ve amatör balıkçılık gibi faaliyetlerde kullanılan, ulusal standarda göre ölçüldüğünde boyu (LH) 2,5 metreden küçük ve 24 metreden büyük olmayan, mülkiyeti T.C.

Teknenin ortasına ne denir?

Bir teknenin ön kısmına Baş, arka kısmına Kıç, ön kısmından ileri ufuk yönündeki alana Pruva, kıçtan geri ufuk yönündeki alana da Pupa denir.

Teknede Pulpit nedir?

ing. kursu, minber demektir. teknelerde kullanılan, kabaca yan korkuluklar.

Triz nedir tekne?

Triz: İnce tahtalardan biçilmiş posta gibi görev yapan çıtalar. Bir teknenin ön kısmına Baş (Forward-Fore), arka kısmına Kıç (Aft), ön kısmından ileri ufuk yönündeki alana Pruva (Ahead), kıçtan geri ufuk yönündeki alana da Pupa(Astern) denir.

Kaç metreye kadar ehliyetsiz tekne kullanılır?

ADB sahibi olduğunuzda bölge, mesafe ve zaman sınırı olmaksızın 24 metreye kadar özel tekneleri sevk ve idare edebilirsiniz. Size ait olmayan kiraladığınız 24 metreden küçük bir ticari tekneyi gezi, eğlence, spor ve amatör balıkçılık gibi faaliyetlerde kullanabilirsiniz ancak ticari amaç için kullanamazsınız.

You might be interested:  Hamilelikte Su Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

Kaç metreye kadar liman kaydı?

Bu konudaki mevzuat sıksık değişsede güncel olan 2.5mt boy ve üzerinde olan şişme botlar için liman kaydı yaptırılması yasal bir zorunluluk.

Geminin su altında kalan kısmına ne ad verilir?

“Karina” teknenin hangi bölümüdür? Teknenin su altında kalan dıs kısmına karina denir.

Ayna kıçlı tekne nedir?

Ayna Kıç Karpuz kıç guletlerin aksine nispeten düz bir tasarıma ve köşeli arka kıç tasarımına sahip olan ayna kıç guletler, boyutlarına oranla en büyük iç hacme sahip olan guletlerdir. Tekne tatilleri için en uygun gulet tipi olan ayna kıçlar, oldukça ferah yaşam alanları ve kamaraları sunar.

Usturmaça ne?

i. (< Yun. stromatsa < İtal. stramazzo) Deniz araçlarının yanaştıkları yere çarptıkları zaman zarar görmelerini önlemek üzere lastik, plastik, halat, ağaç vb. malzemeden yapılmış sâbit veya taşınabilir yastık.

Teknede Flybridge ne demek?

bir teknedeki sefer yapılabilen en yüksek köprüdür. kaptan köşkünün üstünde çoğu zaman açık küçük bir güvertedir. flying bridge olarak da geçer.

Teknenin sol tarafına ne isim verilir?

Denizcilikte yelken ve kürek sporlarında kullanılan en önemli kavramlardan biri “sancak ve iskele”dir. Teknelerin sol tarafını belirtmek için “kırmızı” renk ile işaretlenen İSKELE, sağ tarafını belirtmek için de “yeşil” renk ile işaretlenen SANCAK kelimeleri kullanılır.

Teknede Vasat nedir?

Vasat ( Amidship ) Tüm deniz araçlarında en geniş kemerenin bulunduğu orta kısımlar ve civarıdır. Sancak vasat veya iskele vasat olarak da belirtilebilir.

Teknenin draftı ne demek?

Su çekimi ya da draft geminin tabanı ile su seviyesi arasında kalan mesafedir. Diğer bir tanımla deniz aracının su altında kalan veya batma mesafesidir.

Teknede Parampet neresi?

Parampet: Yüklerin muhafazası ve insanların güvenliği için güverte üzerine dogru devam eden borda kaplamaları.

You might be interested:  Doğal Su Dalgası Saçlar Nasıl Yapılır?(EN iyi 5 ipucu)

Teknenin bas ve kıç kısmında omurga hattı ile 45 derecelik açı yapan her iki taraftaki Köselere ne denir?

Teknenin ortasından geçen ve omurga hattına dik olan hat kemere hattıdır. Teknede kıçtan başa doğru bakarken sağ taraûmız sancak, sol taraûmız iskele olarak adlandırılır. Teknenin baş ve kıç kısmında, omurga ha∑yla 45 derecelik açı yapan, her iki taraûndaki köşelere omuzluk denir.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *