Categories Su

Evimi Su Bastı Ne Yapmalıyım?(En iyi çözüm)

Evinizde bir su sızıntısı gerçekleştiğinde neler yapabileceğinizi ve gelecekte bu sızıntıların gerçekleşmesini nasıl önleyebileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

 1. Suyu kapatın.
 2. Kaynağı tanımlayın.
 3. Fazla suyu boşaltın.
 4. Kurutma işlemine başlayın.
 5. Gelecekteki sızıntılara karşı önlem alın.

Evimi su basti sigorta karşılar mı?

Su basması teminatı ise konut sigortası poliçenize ekletebileceğiniz en gerekli teminatlardan biridir. Evinizde sel, su baskını olur ve maddi zarar ortaya çıkarsa da konut sigortası poliçeniz hasar giderlerini sizin için öder.

Evimizi su bastığında nereyi aramalıyız?

İtfaiye, Polis, Hızır acil, AKOM ve sigorta şirketiniz gibi yararlı numaraların listesini hatırlayacağınız bir yerde bulundurun.

Evi niye su basar?

Yağmur yağdığında bazı altyapı yetersizliğinden dolayı bazı yağmur suyu kanalları yetersiz kalır. Böylelikle evleri ve işyerlerini su basar. Yağan yağmur sonrasında öncelikle yerde olan eşyaları üst bölgelere kaldırmak gerekiyor. Ardından evin içinde biriken su varsa tahliye etmek gerekiyor.

Su baskınında ne yapılması gerekir?

Su baskınına dışarıda yakalandıysanız ve yürümeniz gerekiyorsa, suyun durgun olduğu yerlerde, bir sopa yardımıyla suyun derinliğini kontrol ederek yürümelisiniz. Sel sularının içine tehlikeli maddeler veya kanalizasyon sularının karışma riskine karşı, mümkün olduğunca sudan uzak durulmalıdır.

You might be interested:  Su Sertliği Düşükse Ne Olur?(Çözünme)

Evimi üst kattan su bastı ne yapmalıyım?

Üst kat komşunuza sorunu bildirin ve su kaçağını onarmasını rica edin, sizin dairenizde sorun büyükse onarım ücretini de talep edebilirsiniz. Su kaçağı tespiti için firmamızı arayabilirsiniz. Üst kat komşunuzun sigortası varsa kendi dairesi ile birlikte sizin dairenizin de onarımının ücretini sigorta karşılamaktadır.

Konut sigortası hasar ödemesi nasıl yapılır?

Sigorta şirketi; hasar ihbarı ve oluşan hasara göre sigortalının teslim ettiği belgelerin kendisine verilmesinden en geç 15 gün içinde hasarı ve tazminat tutarını belirleyip sigortalıya bilgi vermesi gerekir. Dosyaya onay gelmesinin ardından ortalama 30 iş günü içerisinde sigortalıya hasar ödemesi yapılır.

Su baskınında hangi numarayı aramalıyız?

Su baskını ihbarlarınızı Itfaiye Müdürlüğü’nün 110 numaralı telefonuna bildirebilirsiniz. AKS 110 sel baskını, deprem, göçük gibi afetlerde de yanınızdadır. 110 numarayı tuşlayarak gerekli bilgileri, ilgililere veriniz.

Su baskınında hangi kurumu aramalıyız?

“ Su baskınında hangi kurum aranır?” sorusunun cevabı itfaiyedir. Yardıma ihtiyaç duyduğunuz durumda itfaiyeyi arayabilirsiniz. Eğer konut sigortanız varsa sigortanızın sunduğu teminatlar da bu konuda size yardımcı olabilir.

Sel sırasında yapılacak şeyler nelerdir?

Su yatağı ve çukur bölgeler hemen terk edilmelidir. Sel bölgesini hemen terk ederek yüksek ve güvenli bölgelere gitmeli ancak asla sudan karşıdan karşıya geçmeye çalışılmamalıdır, çünkü su aniden derinleşebilir. Özellikle geceleri, selin tehlikelerini görmek güçleşeceğinden daha dikkatli olunmalıdır.

Su basan ev kaç günde kurur?

Ayrıca hangi durumda bir uzmana danışmanız gerektiğini ve hangi durumda kurutmanın sizin tarafından yapılabiliceği konusunda sizi aydınlatacağız. Tüm hasar durumları için kurutma süresini genelleyecek olursak: „Optimum temel koşullar sağlanır ise, kurutma işlemlerinin bir çoğu genelde 3 ila 4 hafta arası sürer.

Evi su basması ne anlama gelir?

Rüya yorumcuları, rüyada evi su basmasının bereketli günlere, daha çok kazanca işaret ettiğini rivayet ediyorlar. Rüyada evi su basması müjdeli haber ve maddi kazanç demektir. Rüyada evini su bastığını gören kişi, güzel ve sevindirici haberler alacak, olumlu olaylar gelişecektir.

You might be interested:  Su Yumuşatma Cihazı Ne Işe Yarar?(Doğru cevap)

Eve su basmak ne demek?

Rüyada evi su basması, suyun görünüşüne göre tabir edilmiştir. Rüyasında eve temiz suyun basması, alimlere göre hayırlara delalet eden durumun yaşanmasıdır. Kişinin mal edinme dünyasında güzel şeyler olacağına hikmet edilir. Rüyada evi basan suyun kirli olması, uğursuz haberler manasına gelir.

Sel felaketinden korunmak için neler yapmalıyız?

“Güvende olun”

 1. Yüksek yerlere çıkın.
 2. Asla sel suyu içinde araba kullanmayın,ölümlerin %80 ninin araç içinde olduğunu unutmayın.
 3. Aracınızı selden etkilenmeyecek bir yere çekin.
 4. Sel suyu, akıntı ya da nehirlerde yürümeye çalışmayın.
 5. Hızla akan 15-20 cm derinlikteki suyun bir insanı devirebileceğini akıldan çıkarmayın.

Selin zararlarının azaltılması için alınması gereken önlemler nelerdir?

Sel felaketine karşı alınabilinecek başlıca önlemler;

 1. Sel uyarılarını radyo ve televizyon yayınlarından takip ediniz.
 2. Gerektiğinde meteorolojiden telefonla bilgi alınız.
 3. Evdeki değerli eşyaları ve belgelerinizi yüksek yerlere kaldırın.
 4. Afet ilkyardım çantasını oluşturun ve bu çantayı ulaşabileceğiniz yere koyun.

Sel ve taşkınlar nasıl önlenir?

Sel Öncesi

 1. Konut için taşkın ihtimali bulunan akarsu ve dere yataklarına yakın yerlerden kaçının.
 2. Evinizin etrafına sel sularının eve girişini engelleyecek bariyerler (setler, sel duvarları) inşa edin.
 3. Sızıntıyı önlemek için su geçirmez bileşiklerle bodrum katlarındaki duvarlarda sızdırmazlık sağlayın.
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *