Categories Su

Peteklere Su Nasıl Basılır?(Mükemmel cevap)

Kalorifer peteği su doldurma işlemi oldukça kolaydır. Kombin alt kısmında yer alan, genellikle mavi ya da siyah renklerde olan su doldurma musluğunu saat yönünün tersine çevirerek kalorifer peteğine su doldurabilirsiniz. Suyun basıncı normal değerlere geldiğinde musluğu kapatabilirsiniz.

Kombi peteklere nasıl su verilir?

Peteklere ilk suyu vermek için kombinin genellikle mavi, siyah renklerinde olan su doldurma musluğu açılmalı ve kalorifer tesisatının içine gerektiği kadar su verilmelidir.

  1. Fazla su verdiğiniz zaman kombi kendiliğinden suyun fazla kısmını boşaltacaktır.
  2. Suyun az verilmesi halinde de kombinin arıza ışığı sönmez.

Peteklerin içinde ne kadar su var?

600′ lük radyatör ile ısı verimi alınmaktadır. 1.30 cm lik bir havlupanın içinde yaklaşık olarak 6 litre su bulunmaktadır. İçindeki su miktarı çarpı daire sayısındaki petekler ile ortalama bir dairede 7 petek bulunduğunu göz önünde bulundurursak 7 x 6 = 42 Litre su bulunmaktadır.

Kombi su doldurma vanası hangi yöne açılır?

Doldurma musluğunu açmak için sol tarafa doğru çevirmeniz gerekir. Genel kombi çeşitlerinde sola çevrilerek açılır. Fakat bazı çeşitlerde sağa doğru açıldığı da olabilmektedir. (özellikle de ferroli kombilerde) parçayı çevirmeniz ile su sesi geldiğini duyarsınız.

You might be interested:  Gebelikte Su Geldigi Zaman Nasil Kokar?(EN iyi 5 ipucu)

Peteklerin suyunu boşaltmak ne ise yarar?

Yukarıda da anlattığımız üzere peteklerdeki pis suyu boşaltmak ile petek temizliği eş değer değildir. Petek kanallarında ve petek yüzeylerinde oluşan kirli kısımlar sıcak su sirkülasyonunu engeller. Önce bu engeli ortadan kaldırmak gerekir ki petekler ısıtsın.

Peteklere ilk su nasıl verilir?

Peteklere ilk su nasıl verilir? Kalorifer peteği su doldurma işlemi oldukça kolaydır. Kombin alt kısmında yer alan, genellikle mavi ya da siyah renklerde olan su doldurma musluğunu saat yönünün tersine çevirerek kalorifer peteğine su doldurabilirsiniz. Suyun basıncı normal değerlere geldiğinde musluğu kapatabilirsiniz.

Peteklere sıcak su neden gelmez?

Peteklerde Hava Olmasından Kaynaklanan Sorun: Kombi musluk suyunu ısıtıyor petekleri ısıtmıyorsa, peteklerde hava olabilir. Peteklerde bulunan havadan dolayı petek içinde su dolaşımı engellenir ve petekler ısınmaz. Sıcak su akıyor petekler ısınmıyorsa ilk yapmanız gereken peteklerin havasını kontrol etmek olmalıdır.

1 metre panel radyatör kaç litre su alır?

Genellikle dairelerde 600 lük radyatörler kullanıldığı için bu radyatörlerin 1 metresinde yaklaşık olarak 5,7 lt su vardır. Bir dairede 6 metre petek olduğu üzerinden gidelim. 6 x5,7= 34,2 litre peteklerde su bulunur.

Petek içindeki siyah su nedir?

Fakat siyah suyun paslı, çamurlu olması normal değildir. Bu peteklerdeki kirlenmenin, tıkanıklık oluşmasının sinyalidir. Dolayısıyla peteklerden akan siyah suyun kaynağı kirlilik değil peteklerin imalat sonrası çürümeyi önlemek açısından var olan siyah sudur.

Kombide içinde kaç litre su olur?

Kombilerde kullanılan genleşme tankı hacmi cihaz kapasitesine göre 6-10 litre arasında değişmektedir. Tesisattaki toplam su miktarı ise radyatör cinsi, boru çapı metrajı ile yakın ilişkilidir. Kombi cihazlarının monte edileceği konutlarda tesisattaki toplam su miktarı maksimum 220 litreyi aşmamalıdır.

Kombinin altındaki su vanalar nasıl olmali?

Kombi altında bulunan borular üzerindeki vanalar incelendiğinde boru ile aynı hizada olduğu gözlemlenir. Bu şekilde vanaların açık olduğu anlaşılabilir. Boru ile aynı hizada olmayan vanalar kapalı demektir. Kombi altındaki kalın borular kalorifer sistemi için, ince borular ise sıcak su sistemi içindir.

You might be interested:  Su Arıtma Pompası Ne Işe Yarar?

Kombiye su basmak ne işe yarar?

Kalorifer tesisatı içindeki suyun seviyesi 1 bar basıncın altına düşünce, kombiye su basma işlemi yapılması gerekir. Bunun nedeni ise; kombinin güvenlik sistemi, suyun seviyesi 1 bar basıncın altına düşünce kombinin zarar görmemesi için arıza kodu vererek çalışmasını engellemesidir.

Vana ne tarafa doğru açılır?

Su saatinin önünde, daireye giriş vanası olarak bilinen su vanası sağ tarafa sıkılarak kapatılır. Saat yönünde çevrilerek vana kapatılır. Sol tarafa yani saat yönünün tersine çevrildiğindeyse açılır. Şibel vana olarak bilinen vanalar, hiç açılıp kapatılmadığı için bazen suyu tamamen kesmez.

Kalorifer suyu boşaltılır mı?

Başta da söylediğimiz gibi kombi petek ısıtma tesisatı kapalı sitem çalışırlar. Bu sebepten yazın suyu boşaltılıp, Kışın tekrar doldurulması ve tesisatın içinin hava ile doldurulması paslanma ve kirece sebep olacağından zorunlu olmadıkça yapılmaması gereken bir durumdur.

Petekte su olmazsa ne olur?

Peteklerde su yok, petekler ısınmıyor ise kalorifere su basmanız gerekir. Kombinizde sorun olmasa bile tesisatta su yoksa ısınamazsınız. Peteklerde su olmadan kaloriferi çalıştırmanızda son derece sakıncalı olur.

Kalorifer peteklerinin içleri nasıl temizlenir?

Püf noktaları:

  1. Kalorifer peteğinin aralarını ve arkasını önce elektrikli süpürgeyle, sonra da bir sopaya bez geçirerek temizleyin.
  2. Peteğin önünü sabunlu suyla silin, daha sonra temiz ve kuru bir bezle kurulayın.
  3. Paslanan kaloriferleri temizlemek için petekteki kirli suyu boşaltın ve içini temiz suyla yıkayın.
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *