Categories Su

Radyatör Yedek Su Deposu Ne Işe Yarar? (Solution found)

Radyatör yedek su deposu, motorunuzun soğutma sıvısı için aktif bir depolama tesisidir. Motor bölmesinde bulunan ve genellikle iç çamurluğa veya ön traversine monte edilen depo, ısıyla genleşirken soğutucuyu toplar ve ardından sistemi dolu tutmak için soğutma sistemine yeniden verir.

Radyatör genleşme tankı ne işe yarar?

Genleşme kabı, motor bölgesini soğutmak için kullanılan bir su deposudur. İçerisinde soğuk su barındırması ile birlikte motorun çalışmasına bağlı olarak soğutma işleminde kullanılmaktadır.

Yedek su deposu kapağı bozulursa ne olur?

Kapak İşlev Kontrolü Araç içerisinde yer alan hasarlı bir yedek su deposu kapağı, gerekli olduğu gibi sistemi kitleyemediği gibi basınç durumunu da koruyamamaktadır. Bu durumda soğutma işlemi de düzgün bir şekilde sağlanamadığı için motor çalışmasında sorunlar ve hararet yapma durumu söz konusu olmaktadır.

Radyatör suyu neden basınç yapar?

Motoru soğutmak için, soğutma sıvısı motor bloğundaki kanallarda dolaştırılır. Motor bloğunda aşırı ısınan su tekrar radyatöre çekilir ve radyatör fanı yardımıyla burada soğutulur. Soğutma sistemine hava girdiğinde, sıvının basıncı ve kaynama noktası düşer. Soğutma kabında hava kabarcıkları ve köpükler oluşur.

Radyatör suyu ne işe yarar?

Radyatör, kendi haznesinde azami miktardaki suyu tutarak, aracın çalışmasından itibaren direkt olarak soğutma işlemine başlamaktadır. Mevcut suyun büyük çoğunluğunu sürekli olarak hava ile temas ettirerek, aracın sürekli olarak 90 derecede kalmasını sağlamaktadır.

You might be interested:  Su Arıtıcıları Ne Kadar Sağlıklı?(En iyi çözüm)

Genleşme kabı neden kirlenir?

Genleşme kabının kirlenmesinin en büyük nedeni antifriz kullanılmaması ya da eksik kullanılmasıdır. Suya antifriz katılmadığı zaman su, metal aksamlar ile tepkimeye girer. Bu tepkime sonrasında ise korozyon meydana gelir ve genleşme kabı kirlenir.

Genleşme kabı kapağı nasıl çalışır?

Birçok kapak modelinde, basınç tahliye vanasına ek olarak bir vakum vanası takılır. Motor soğukken hazneyi açma ihtiyacını ortadan kaldırır. Soğutucu genleştiğinde, fazla hava sistemden çıkar ve soğuduğunda hacim toparlanmaya başlar. Bununla birlikte, sıkıca kapatılmış bir vana ile hatta bir vakum oluşturulur.

Radyatörün kapağı bozuksa ne olur?

Hasarlı bir kapak sistemi etkin şekilde kilitleyemez veya basıncını koruyamaz; bu da soğutma sisteminin düzgün çalışmamasına neden olur. Kapak arızalandığında, yeni bir hortum bile patlayabilir.

Yedek su deposu neden Fokurduyor?

Sebep 2:Üst kapak contasında sorun olduğunda genelde devridaim düzgün çalışmaz ve ekstra basınç oluşabilir bu durumda yedek depoda fokurdama ve seviye yükselmesi görülür. Motor suyuna yağ karışıyorsa sorunun bu olduğu anlaşılır.

Termostatın arızalı olduğu nasıl anlaşılır?

1-Aracınızla hareket halinde iken hararet göstergesi aşağı doğru düşüp motorun gereğinden fazla soğuduğunu gösteriyorsa termostat kesinlikle arızalı demektir. 2-Aracınız çalıştığında çok geç ısınıyorsa termostat arızalı demektir.

Araç hararet yaparsa ne yapmak lazım?

Motor Hararet Yaparsa Ne Yapmalı?

  1. 1- Aracı gölge bir yere çekip kontağı ve klimayı kapatın.
  2. 2- Su kaybını kontrol etmek için radyatör kapağını açın.
  3. 3- Su kaybından dolayı arabanız hararet yapmışsa su ekleyin.
  4. 4- Su seviyesi normalse bir tamirci çağırmanız ya da arabanızı en yakın tamirciye götürmeniz gerekir.

Motor hararet yaparsa ne olur?

Motorun hararet yapması, adından da anlaşılacağı üzere motor ısısının normal seviyelerinin üzerine çıkması yani aşırı ısınması ile meydana gelir. Aşırı ısınan motor çalışamayacak hale gelir ve seyahatin kesintiye uğramasına neden olur.

You might be interested:  Limonlu Su Nasıl Içilmeli?(Soru)

Motor suyu neden azalır?

Motorun Suyunun Eksilmesinin 5 Nedeni Radyatör, su sızdırıyor olabilir. Radyatör boru bağlantıları gevşemiş olabilir. Motor su hortumunda delik ya da çatlak olabilir. Su deposunda çatlak olabilir.

Motor soğutma suyu ne işe yarar?

Motor soğutma suyu olarak bilinen antifriz, bilinenin aksine sadece motorun soğuk kış günlerinde geceleri soğuktan donmasını engellemekle görevli değil aynı zamanda hararetin aşırı yükselmesini de kontrol etmeye yarayan ve ısıyı emen sıvıdır. Motor soğutma sıvısı tek başına antifriz değildir.

Motor soğutma suyu normal su mu?

İdeal bir soğutma suyu karışımı %50 antifriz ve %50 sudan oluşur. Bu nedenle musluk suyun yerine damıtılmış su kullanılması gerekir.

Radyatör suyu hangi seviyede olmalı?

Motor soğutma suyu seviyesini kaputun altında bulunan deposunun üzerindeki seviye göstergesine bakarak kolayca anlaşılabilir ancak seviye okuma işlemi yapılırken motorun soğuk olması ve aracın düz bir zeminde durması gerekmektedir. Soğutma suyu seviyesi Min çizgisinin altına veya Max çizgisinin üzerinde olmamalıdır.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *