Categories Su

Su Faturam Yüksek Geldi Nereye Şikayet Edebilirim?(Çözünme)

Su dağıtım ve faturalandırma hizmeti, belediyelere bağlı Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlükleri tarafından verilir. Normalin üzerinde gelen su faturalarına itiraz da yine bu kurumlara yapılır. İtiraz için fatura ve kimlikle birlikte en yakın şube müdürlüğüne başvurulabilir.

Su faturaları neden yüksek geldi?

Su tesisatında kaçak varsa faturanızın yüksek gelmesine sebep olabilir. Su saatiniz dönüyor ise su tesisatlarında kaçak var yada su sayacınız arızalı demektir. Eğer su tesisatında kaçak olduğunu düşünüyorsanız daha fazla vakit kaybetmeyin, kaybedilen her vakit su faturanızın yüksek gelmesine sebep olacaktır.

Elektrik faturası fazla geldi nereye şikayet edilir?

Tüketici hizmetleri merkezinin telefon, internet, faks ve e-posta bilgilerini herhangi bir elektrik faturanızın üzerinde bulabilirsiniz. Ancak Türkiye çapında tüm illerde elektrik ihbar ve şikayet hattı numarası 186’dır ve bulunduğunuz bölgede bu numarayı arayarak müracaatınızı yapabilirsiniz.

Su faturası fazla geldi ne yapmalıyım?

SU FATURAM ÇOK YÜKSEK GELİYOR

  1. Dairenize gelen ve ana su borusu üzerinde olan dairenizn ana su vanasını kapatın.
  2. Diğer bir kontrol yöntemi ise eviniz de bulunan musluk, batara, tuvalet sifonu, klozet gibi malzemeler de her hangi bir su kaçağı yada su sızıntısı varmı.
You might be interested:  Okunmus Su Nasil Cogaltilir?(Soru)

Faturaya itiraz etme nasıl olur?

Temel ve diğer fatura senaryolarında düzenlenen faturalara, faturanın alıcıya iletildiği tarihten itibaren 8 günlük süre içinde sadece harici yöntemlerle (TTK 18/3 te belirtilen noter aracılığıyla, taahhütlü mektupla, telgrafla veya güvenli elektronik imza kullanılarak kayıtlı elektronik posta sistemi ile) itiraz

Su faturası neye göre gelir?

Su faturası hesaplanırken ilk endeks ve son endeks verileri kullanılır. Su saatiniz üzerindeki son endeksten bir önceki faturanın son endeksi çıkarılır ve çeşitli hesaplamalar yani vergiler bakım bedeli vs. yapılarak su faturanız ortaya çıkar.

Izmir su faturası kaç ay ödenmezse kesilir?

3.Bildirime rağmen eski borçlar ve yeni su tüketim bedelinin 10 gün içersinde ödenmemesi halinde abonenin suyu, sayacı aparatlamak, tapa kullanmak gibi yöntemlerle kesilir. 4.Suyun kesilmesine rağmen borç ödenmezse, kesme tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde sayaç sökülür.

Elektrik faturası neden çok yüksek gelir?

ELEKTRİK FATURASI NEDEN YÜKSEK GELİR? Mevsimsel olarak örneğin ısınma ve soğutma için elektrikli cihazlar kullandığınızda faturanızda dönemlik yükselmeler meydana gelebilir. Örneğin yaz aylarında klima kullanıyorsanız elektrik tüketiminiz artacaktır.

Fazla ödenen elektrik faturası nasıl geri alınır?

Elektrik faturası para iadesi! Abonelerin faturaları 2 bin lira altı ise Tüketici Hakem Heyeti’ne ( fatura tutarına göre), 2 bin lira üstü için ise mahkemeye başvurmaları gerekiyor. Aboneler, hem halen tahsil edilen kayıp-kaçak bedeli için tedbir isteyecek hem de geçmiş 10 yıllık bedelin iadesini talep edebiliyor.

1000 kW elektrik kaç TL?

1000 Watt elektrik 0.4743 TL /kWh’dir. 1000 Watt, 1 kW ‘ye eşittir. 2021 Kasım dönemi ulusal tarife 1 kWh elektrik birim fiyatı evler için 0.4743 TL /kWh, iş yerleri için ise 0.7063 TL /kWh’dir.

Su sayacının bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Su sayacının bozuk olduğunu anlamanın en kolay yolu sayacın normalden daha fazla dönmesidir. Sayacın bozuk olup olmadığını anlamak veya su kaçağı olup olmadığını anlamak için; dış tesisatın vanalarını kapatınız, eğer vanaları kapattığınız halde halen sayaç dönüyorsa kesin olarak su sayacınız bozulmuş demektir.

You might be interested:  Sütte Ne Kadar Su Var?(Soru)

Su borcum var mı?

E-DEVLET İSKİ BORÇ SORGULAMA VE ÖDEME – www.turkiye.gov.tr adresini tıklayarak, T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yapın. – Ardından arama çubuğuna “İSKİ borç ödeme” yazın. – Karşınıza çıkacak sayfada ödenmemiş fatura bilginizi ve ne kadar borcunuz olduğunu göreceksiniz.

Izmir su faturası neden pahalı?

İzmir ‘de 11 metreküplük su kullanımı 115 lira, İstanbul’da 46 lira ve Ankara’da 65 lira. İzmir ‘de fark yurttaştan alınan katı atık toplama bedelinden kaynaklanıyor. İzmir ‘de yurttaş, suyu İstanbul ve Ankara’dan çok daha yüksek fiyatlara satın alıyor.

Faturaya itiraz edilince ne olur?

– Fatura tutarının tamamına yapılan itirazlarda, fatura aslının muhataba iadesi yerinde olacaktır. – İtirazın kısmi olması halinde ise herhangi bir faiz ödemesine maruz kalmamak için itiraz olunmayan kısma yönelik ödemenin yapılması uygun olacaktır.

Faturaya itiraz nedir?

Faturayı alan kişi, tacir olup olmaması fark etmeksizin, faturayı düzenleyen ile faturada belirtilen şekilde bir ticari ilişkisi yok ise veya faturanın içeriği taraflar arasındaki ticari ilişki ile uyumlu değil ise, 8 gün içerisinde faturanın kendisine ya da fatura içeriğine itiraz etme hakkına sahiptir.

Faturaya itiraz iade etmek gerekir mi?

Neticeten, kural olarak iade faturası kesilmesi halinde faturaya itiraz edilmiş olduğu kabul edilmeyecektir. Bu sebeple, bir faturaya itiraz usulünde en güvenilir yol olarak noter marifetiyle fatura aslının tanzim eden satıcıya iade edilmesi gerekmektedir.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *