Categories Su

Su Jeti Ile Kesim Nasıl Yapılır?(Çözülmüş)

Basınç sayesinde pompa içerisindeki su çelik boruların kesme kafasına ulaşır. Karışım odası olarak adlandırılan bölmede kesme kumu da vakumla karıştırılır. Ve sonucunda nozzle adı verilen bölmeden geçirilerek kesilecek malzemeye ulaştırılır. Bu sayede su jeti ile kesim gerçekleşmiş olur.

Su jeti kesim nasıl çalışır?

Su Jeti Nasıl Çalışır? Su jeti, ses hızını aşan ultra yüksek basınçlı su üreterek ve enjekte ederek malzemeleri kesen bir işleme yöntemidir. Sert malzemeler söz konusu olduğunda, aşındırıcı malzeme su akımına karıştırılır ve malzeme aşındırıcı malzemenin parçacıklarıyla herhangi bir malzeme kesilebilir.

Su jeti ile neler kesilir?

Su Jeti Kesimi mermer, granit, bakır, cam, pleksi, kauçuk, paslanmaz çelik, paslanmaz sac gibi malzemelerin bilgisayar tabanlı makinelerde çok büyük basınçlı su ile kesilmesi işlemidir.

Su jeti kesim kaç bar?

Bir su jeti kesme sistemi potansiyel enerjinin hazırlanması ve potansiyel enerjinin kinetik enerjiye dönüştürülmesi olarak iki fiziksel prensibe dayalıdır; (5). Bir basınç yükseltici vasıtasıyla su, yaklaşık olarak 4000 bar ‘lık bir basınca kadar sıkıştırılır.

Su jeti kesim makinesi nedir?

Su jeti, yüksek hız ve basınçlı su kullanarak alüminyum gibi özel malzemeleri hassas biçimde kesmek için kullanılan yüksek bir teknolojidir. Su jeti ile yapılan kesimlerin en büyük avantajı kesim sırasında ısı oluşmadığından malzemede deformasyon ve mukavemet kaybı oluşmamasıdır.

Su jeti yöntemi nerelerde kullanılır?

Su Jeti Kullanım Alanları Nelerdir?

  • Kağıt ve Mukavva Sanayiinde.
  • Tekstil ve Giyim Sektöründe.
  • Kauçuk ve Plastik Sanayiinde.
  • Temizlik Sektöründe.
  • Ayakkabı ve Deri Sanayiinde.
  • Cam, Mermer, Granit ve Seramik Sektöründe.
  • Elektrik-Elektronik Sanayiinde.
  • Otomotiv Sanayiinde.
You might be interested:  Tatlı Su Kurnazı Ne Demek?(Doğru cevap)

Su jeti tezgahı nedir?

Su jeti (Water Jet) 4137 Bar (60.000 PSI) basınca ulaştırılmış suyun, aşındırıcılar yardımıyla kesme teknolojisidir. Su Jeti yüksek hızlı (50m/sn) su gücüne dayalı olarak işlev gören ve özel pompa sistemleri ile donatılmış ve granit dahil birçok malzemenin kesilmesinde kullanılan sistemdir.

Lazer kesim ne demek?

Günümüzde birçok endüstriyel üretim aşamalarında kullanılan lazer kesim teknolojisi lazer yardımıyla malzemelerin kesilmesine dayalı bir işlemdir. Basit anlamıyla ifade edecek olursak; yüksek ve güçlü bir lazer çıkışının otomasyon sistemi aracılığı ile kesilmesi istenen malzeme üzerine yönlendirilmesi işlemidir.

Su testeresi nedir?

Su jeti, genellikle sertlik düzeyi ne olursa olsun, sertlik ve yumuşaklık derecesini ayırmaksızın dünyadaki tüm malzemeleri, tolerans payı hassas olacak şekilde (0,1 mm) kesmeye yarayan, ”kesici bir alet olmayan” aşındırıcı madde destekli, su bazlı bir imalat aracıdır.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *