Categories Su

Su Saatinin Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?(Çözülmüş)

Su sayacının bozuk olduğunu anlamanın en kolay yolu sayacın normalden daha fazla dönmesidir. Sayacın bozuk olup olmadığını anlamak veya su kaçağı olup olmadığını anlamak için; dış tesisatın vanalarını kapatınız, eğer vanaları kapattığınız halde halen sayaç dönüyorsa kesin olarak su sayacınız bozulmuş demektir.

Su sayacı bozuksa ne yapılmalı?

Su sayacının arızalanması, okunamaması,patlaması veya 10 yıllık periyodik muayene süresinin dolmasından dolayı sayaç değişim işlemi gerçekleşir. Abone İşleri Dairesi bürolarına veya 185’i arayıp başvuru yapılır. Sayaç değişimi iş emri hazırlanır.

Su sayacı neden sürekli dönüyor?

Su sayacının sürekli dönmesinin nedeni bir çok nedene bağlanabilir. Su tesisatındaki su kaçakları, su sayacının bozulmuş olması, açık unutulan musluklar veya klozetin vanalarının tam kapatılmaması su sayacının hızlı dönmesinin nedenleri arasında gösterilebilir.

Su tesisatı neden ses yapar?

Şiber vana olarak bilinen halk arasında çevirmeli vanada denilen su saatinin iki yanındaki vanalar zamanla bozulabilir ve göbeklerindeki suyu kesen kısım aşağı sarkar suyun geçişini daraltır. Suda dışardan içeri basınçlı geldiği için dar olan kısımdaki sürtünme ile birlikte geçiş esnasında ses yapar.

Su sayacı nasıl çalışır?

Geçen suyun miktarının ölçülebilmesi için önce su pervaneyi çevirir. Geçen suyun miktarı ile pervanedeki dönüş sayısı arasında doğru bir orantı vardır. Pervanedeki hareket dişli mekanizmaya iletilir. Sayaçlar, harcanan su durumuna göre çeşitli çap ve biçimlerde yapılır.

You might be interested:  Saka Su Damacana Fiyatı Ne Kadar?(Soru)

Bozulan su sayacını kim değiştirir?

Abone tesisatlarına takılı olan mevcut su sayaçları; çalışmama, patlak olma, periyodik muayene yapılmama (10 yılda bir muayene edilip damgalanmama), standart dışı olma, yüksek tüketime itiraz edilme gibi nedenlere bağlı olarak İdare tarafından değiştirilmektedir.

Su saati arızası nereye bildirilir?

Abonelerimiz, su sayaçları bozulduğunda, patladığında, sayaç numaratörlerinin çalışmaması durumunda, buharlı olduğunda, camının kırık yada mührü koptuğu durumlarda ilgili size en yakın şube müdürlüğüne veya 185 Çağrı Merkezine bildirmek zorundadırlar.

Musluklar kapalıyken su saati neden döner?

Musluklar kapalı iken sayaç dönüyor ise dairenizde bir su kaçağı olduğunu tespit edebilirsiniz. Varsa su arıtıcısı musluğunu kapatarak tekrar kontrol edebilirsiniz. Su faturası çok yüksek geliyor ise mutlaka tesisatta bir kaçak vardır.

Su sayacı camı kırıldı ne yapmalıyım?

Bozulan, patlayan, camı kırık ve mührü kopuk vb. su sayaçlarının mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir. Bu gibi durumlarda abonelerimiz, su faturası ile SASKİ Genel Müdürlüğü Abone İşleri Daire Başkanlığı 1 nci kattaki Saha ve Sayaç Kontrol Şefliğine başvurmak zorundadırlar.

Kartlı Su Sayacı suyun bittiğini nasıl anlarız?

Akıllı kart sayaca resimdeki şekilde yaklaştırılıp butona basıldığı zaman kartta yüklenmiş olan bu krediler sayaca aktarılmış olur. Buna istinaden LCD ekranda “YÜKLENEN” mesajı ve miktarı görüntülenir. Su sayacı yüklenmiş olan kredinin bitmesi durumunda vanasını kapatır.

Su muslukları neden ses yapar?

Musluklardan ses gelmesi genelde musluk göbeklerin gevşemesi sonucunda hava ile suyun teması sonrasında ortaya çıkan gürültüdür. Unutmayın musluklardan gelen ses tesisattan değil musluklardan kaynaklanmaktadır. Bu arada yeni tip musluklarda çıkan ses taharet musluklarının ayarlarından da kaynaklanabilir.

Kalorifer borusu neden ses yapar?

Bu durum ise genellikle termostatik vanalarda görülür. Vanalar kendiliğinden ayarlı olduğundan, bir mekanizmaya sahiptirler. İçerisinde bu ayarlamayı yapan bir iğne bulunur. Suyun itme gücü ile açılıp kapanan bu iğne, bozulduğunda kendi kendine tık tık diye ses yapmaya başlar.

You might be interested:  Su Çiçeği Aşısı Ne Zamn Yapılır?(Soru)

Su akarken neden ses cikarir?

Sıvıların akmaları sırasında bu iç sürtünmeden kaynaklı bir ses ortaya çıkar. Tıpkı üflemeli çalgılarda olduğu gibi bir boru bu sesin aktarımını ve duyulmasını kolaylaştırır. Bu sebeple musluktan akarken suyun sesini duyarız.

Su sayaçları kaç günde bir okunur?

Sayaç Okuma Hakkında Sayaçlar aylık periyotlar halinde okunmakta ve abonelere su faturası bildirimi bırakılmaktadır. Aboneye sayaç okumasından sonraki günden başlamak üzere 10 günlük ödeme süresi verilir. Sayaç okumasından kaynaklanan itirazların 2 gün içerisinde yapılması gerekmektedir.

Akıllı Su Sayacı nasıl açılır?

Abone kartını sayacın ön kısmındaki cep bölümüne koyar ve sayaç ekranında bulunan büyük butona basılır. Butona basıldıktan sonra sayaç ekranında kredi yüklendi mesaji çıkar ve sayaç vanasını açar.

Teksan ön ödemeli su sayacı nasıl kullanılır?

Sayaç sahibi kendine verilen elektromanyetik kart ile bağlı bulunduğu belediyeden sistem açılışını yaptırır ve kredi yükletir. Yüklediği kredi miktarı kadar su tüketim hakkına sahip olan sayaç kullanıcısı, kredisi bittiğinde sistem tarafından uyarılır ve tekrar kredi yüklenmesi sağlanır.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *