Categories Su

Su Şikayetleri Nereye Yapılır?(Doğru cevap)

Tarım ve Orman BakanlığıAlo 174 İhbar ve Şikayet.

Suyu nereye şikayet edebilirim?

Alo 174 Hattı 7/24 hizmet vermektedir. Şikayetler Alo 174 hattını arayarak, [email protected] adresine e-posta gönderilerek, Alo174 mobil uygulaması veya web adresi üzerinden canlı destek yoluyla, Alo174 Whatsapp (0 501 174 01 74) ve Bip ihbar hatları üzerinden oluşturulur.

174 gıda Hattı ne işe yarar?

ALO 174 Gıda Hattı tüketicinin gıda güvenilirliği ile ilgili her türlü ihbar ve şikâyette ilgili merciye kolay bir şekilde ulaşabilmesi, iletişimin tek merkezden yönlendirilmesi, tüketiciye en kısa zamanda dönüş yapılabilmesi ve sonucun takibi amacıyla kurulmuştur.

Hakkımızda şikayet olup olmadığını nasıl anlarız?

Genellikle tarafımıza ulaşan kişiler haklarında şikayet olup olmadığını nasıl öğrenebileceğini sormaktadırlar. Hakkında şikayet olup olmadığını adliyeye gidip savcılık ön büro bölümünden sorgulatabilirsiniz.

Müşteri şikayetleri nereye yapılır?

BTK Bilgi ve İhbar Merkezi’ne 120 Numaralı Telefon Kanalıyla Ulaşılabilmektedir. BTK Bilgi ve İhbar Merkezi’ne 120 Numaralı Telefon Kanalıyla Ulaşılabilmektedir.

Alo 181 hattı nedir?

Çağrı Merkezinin İş Kapsamı Vatandaşlar çevre sorunları, hava, su, toprak, radyoaktif kirlilik, gürültü ve atık konulu şikayet-ihbarlar Alo 181 ‘e iletebiliyor.

You might be interested:  Su Zımparası Nedir Nasıl Kullanılır?(EN iyi 5 ipucu)

Evdeki lağım kokusu nereye şikayet edilir?

ALO 181’DE HEDEF VATANDAŞ MEMNUNİYETİ

Gıda Hattı hangi durumlarda aranır?

Alo174 Gıda hattına gıda güvenilirliği ile ilgili her türlü ihbar, şikayet ve bilgi alma başvuruları yapılabilir. İhbar; gıda ile ilgili mevzuata aykırı iş yapan şahsı veya yapılan işi yetkili makama bildirmeyi, Tarafımıza ulaştırılan şikayetlerin takibi; şikayet sahibi tarafından Alo 174 hattı aranarak ya da T.C.

170 nolu telefon nereye ait?

Çalışma Hayatı İletişim Merkezi “ALO 170 ” i 7 gün 24 saat arayabilirsiniz. İletişim merkezimiz, T.C Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu tarafından sunulan tüm hizmetlerle ilgili olarak bilgilendirme yapmakta ve çözüm üretmektedir.

Bir esnafı nereye şikayet edebilirim?

Sorunların çözüm noktası ALO 130 hattı vatandaşlarca aktif olarak kullanılıyor.

Savcılığa şikayet edilen kişiye ne olur?

Savcılık şikâyette bulunan kişinin ifadesini aldıktan sonra şikâyeti değerlendirerek davanın seyrine karar vermektedir. Savcılık şikâyeti değerlendirdikten sonra davanın açılıp açılmayacak konusunda karar verir. Suç duyurusunda bulunmak için şikâyet eden kişinin şikâyet edeceği kişiyi tanıması gerekli değildir.

Karakola verilen şikayet kaç günde sonuçlanır?

Maddesi derki, Suçların soruşturma ve kovuşturması sırasında Cumhuriyet savcısı, hâkim veya mahkeme tarafından yazılı olarak istenilen bilgilere on gün içinde cevap verilmesi zorunludur.

Savcılık soruşturması ne kadar sürer?

Ortalama soruşturma süresi 2 yıl diyebiliriz.

Tüketici şikayetleri nasıl yapılır?

Şahsen veya avukat aracılığıyla; elden, posta yoluyla veya elektronik ortamda e-Devlet kapısı üzerinden Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) (https://tuketicisikayeti.ticaret.gov.tr) ile tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılabilir.

Alo tüketici hattının numarası nedir?

Ticaret Bakanlığı bünyesinde oluşturulmuş olan ” Alo 175 Tüketici Danışma Hattı ” tüketici vatandaşların karşılaşmakta oldukları sorunlar ile alakalı olarak çözüm yollarının sunulduğu bir hizmet merkezidir.

You might be interested:  2/3 Su Bardağı Ne Kadar?(Çözünme)

Belediyeye şikayet nasıl yapılır?

Genel olarak soruların veya şikâyetlerin müracaat yeri olan Alo 153 arayabiliriz. Şikâyeti direkt olarak yukarıda belirtilen makamlara dilekçe ile yapabilir ya da belediye şikâyetlerinde belediyelerin beyaz masa birimlerine telefonla ya da mail yolu ile şikâyette bulunabilirsiniz.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *