Categories Su

Su Topu Nasıl Oynanır?(Mükemmel cevap)

Su topu, 7’şer kişiden oluşan 2 takımla 2 yarı – 4 periyot süresince suda yüzerek ve topu kaleye sokmaya çalışarak oynanan bir oyundur (6 oyuncu, 1 kaleci, 7 de yedek oyuncu vardır). Oyuncu değişikliğinde sınır yoktur. Oyun 7’şer dakikalık 4 devreden oluşur.

Su topu kac dakika oynanır?

2 takımla 2 yarı ve 8 dakika 4 periyot süresince en fazla 25×33 metre boyutundaki havuzda yüzerek ve topu kaleye sokmaya çalışarak suda oynanan bir takım oyundur.

Su topu malzemeleri nelerdir?

Su topu karşılaşmaları, 2 yarı ve 4 periyot şeklinde oynanıyor. Kaleye sokulan her top, bir puan yerine geçiyor. Maç sonunda en fazla puana sahip olan takım karşılaşmayı kazanıyor. Su topu, mayo, kulak koruyucular ve ağız koruyucular, bu spor için ihtiyaç duyulan malzemeleri oluşturuyor.

Su topu kaç yaşında başlanır?

11 yaştan önce başlanmalı. 7 yaşın altındakiler önce yüzmeye veriliyor, su topuna ilgili olanlar yüzme eğitimini tamamladıktan sonra yetiştiriliyor.

Su topunda 20 saniye cezası nasıl verilir?

Ağır fauller Savunma oyuncusunun rakibini avantajlı durumunu tutarak, çekerek ve batırarak bozması durumunda 20 saniye cezası verilir. Ceza alan oyuncu oyun alanını terk etmezse veya aynı oyuncu maç boyunca 3 defa 20 saniye cezası alırsa değişmeli olarak oyunu terk etmesi, yerine yedeğinin geçmesi gerekir.

Su topunun fauller ile ilgili kuralları nelerdir?

Fauller ile ilgili Kurallar:

  • Topu iki elle tutmak (oyuncular için),
  • Topu sürerken topun suyun altına girmesi,
  • Elinde top olmayan karşı takım oyuncusuna müdahalede bulunmak,
  • Karşı takım oyuncusunu itmek, ve.
  • 35 saniye içinde topu kullanmamak.
You might be interested:  Su Çiçeği Ne Zaman Bulaşır?(En iyi çözüm)

Su topu nasıl başlar?

Oyunda her devre oyuncuların kaleyi yan kulvarlara bağlayan kulvara dizilmesi ile başlar. Oyunun hakemi düdük çalıp topu ortaya bırakır. Düdüğü duyan oyuncular yüzerek topa ulaşır. Süre biter ve atak yapılmazsa kronometre gonk sesi verir ve top karşı tarafa geçer.

Su topu kuralları nedir?

Su topu nedir, 7’şer kişiden oluşan 2 takımla 2 yarı – 4 periyot süresince suda yüzerek ve topu kaleye sokmaya çalışarak oynanan bir oyundur (6 oyuncu, 1 kaleci, 7 de yedek oyuncu vardır). Oyuncu değişikliğinde sınır yoktur. 20 saniye kuralı: 20 saniye ya da bir atak boyunca oyuncu dışarıda kalır.

Su topu hangi kasları çalıştırır?

Su topu ile uğraşanları karşıdan baktığınız zaman fark edebilirsiniz. Çünkü göğüs kasları çok iyi durumdadır. Maç esnasından el ve kol hareketleri sürekli üst bölgedeki kasları çalıştırdığı için, estetik açıdan güzel görünmesini de sağlar.

Su topu hangi federasyona bağlı?

TÜRKİYE SUTOPU FEDERASYONU – Turkis Water Polo Federation.

Su topu anlami nedir?

SU TOPU. birl. i. spor. Yüzme havuzlarında yedişer kişilik iki takım hâlinde su içindeki yüzücüler tarafından elle oynanan ve topu karşılıklı iki küçük kaleye sokma esâsına dayanan bir oyun.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *