Categories Su

Tuzlu Su Timsahı Nerede Yaşar?(Çözünme)

avustralya,güney asya,yeni gine,malay takım adaları ve solomon adalarında yaşar, latince ismi crocodylus porous tur. şu zamana dek ölçülmüş en büyük tuzlu su timsahının boyu 7.2 metredir. ağırlı ise 1.2 tondur.

Tuzlu su timsahı nerelerde var?

Peki; tuzlu su timsahı nerede yaşar? En büyük sürüngen hayvan birçok farklı yerde yaşayabiliyor ve bunda bu hayvanların hem tatlı hem de tuzlu suda hayatlarını sürdürebiliyor oluşlarının rolü çok büyük. Yine de esas yaşam alanları Güneydoğu Asya, Kuzey Avustralya ve Hindistan’ın doğu kesimi.

Tuzlu su timsahı var mı?

Tuzlu su timsahı (Crocodylus porosus), timsahgiller (Crocodylidae) familyasından 400 – 1360 kg arası bir ağırlığa sahip yaşayan en büyük timsah ve sürüngen türü.

Timsahlar hangi ülkede yaşıyor?

Coğrafi dağılım. Timsahlara çoğunlukla Amerika, Afrika, Madagaskar, Güney ve Doğu Asya ile Orta Avustralya’da rastlanmaktadır.

Tuzlu su timsahı kaç yıl yaşar?

Tuzlu su timsahı adından da anlaşılacağı gibi diğer timsahlardan farklı olarak tuzlu sularda da yaşayabilir. Bu nedenle denizlerde ve okyanuslarda da görülebilir.

Tuzlu su timsahı kaç metre?

Timsahın boyu 6,17 metre, ağırlığı bir tondan fazla sözcüsü Anne Lise Rouse, lakabı “Lolong” olan tuzlu su timsahının boyunun 6 metre 17 santimetre olarak ölçüldüğünü, ağırlığınınsa bir tondan fazla olduğunu söyledi.

You might be interested:  Su Kaçağı Tespiti Ne Kadar?(Mükemmel cevap)

Türkiyede timsah var mı?

Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde ‘Muhteşem Timi’ adlı timsahın büyüklüğü, görenleri hem ürkütüyor hem de ilgisini çekiyor. Uzunluğu 5 metreye, ağırlığı da 350 kilograma ulaşan timsah, Türkiye ‘nin en büyük timsahı özeliğini taşıyor.

Alligator nasıl bir hayvan?

Aligator, Alligatoridae familyasına ait bir timsah türü. Aligator, sıcak bölgelerdeki akarsularda yaşayan, timsahlar takımından iri yapılı, kalın ve kabuksu derili sürüngen türü. Gündüzleri dinlenir, çoğunlukla gece avlanırlar.

Timsahlar ne zamandan beri var?

Günümüzdeki timsahlar, yaklaşık 200 milyon yıl önce Jura döneminde yaşamış timsahlara çok benziyor. Ayrıca kertenkele ve kuş gibi diğer hayvanlar, aynı ya da daha az sürede binlerce tür çeşitliliğe ulaşırken, günümüzde yaşayan yalnızca 25 timsah türü var.

Dünyanın en ağır timsahı kaç kilo?

Filipinlerin güneyindeki Agusan kentine bağlı bir köyde onlarca Filipinli köylü hummalı bir çalışma içinde son yıllarda canlı olarak yakalanan en ağır timsahı taşımaya çalışıyorlar. Timsah yaklaşık 6 buçuk metre uzunluğunda, ağırlığı ise tam 1 ton.

Timsahların boyu kaç metredir?

Uzunluğu ortalama 5 m ‘dir. Hatta 6,1 m uzunluğu erişebilen bir timsah kaydedilmiştir. Yetişkin bir erkeğin ağırlığı 500 kg civarındadır. Fakat 900 kg ağırlığa ulaşabilen devler de vardır.

Timsahların ömrü ne kadardır?

Mississippi timsahları genellikle doğada 30 ila 50 yıl yaşıyorlar. Satürn bir ihtimal dünyanın en yaşlı timsahı olabilir ama bunu belgelemek zor. Sırbistan’daki Belgrad Hayvanat Bahçesi’nde yaşayan Muja adındaki timsah da 80’lerinde ve halen sağlıklı.

Bir timsah ne kadar aç kalabilir?

Aylarca açlığa dayanabilen timsahlar, avlarını beklerken hiç aceleci davranmaz ve sabırla bekler. Yemek yemeden aylarca yaşayabilmeleri gerçekten olağanüstü olan bu hayvanlar doğa koşullarına rahat bir şekilde adapte olabiliyor.

Timsah nasıl uyur?

Hayvanbilimcilerin yaptığı bir araştırma sonucuna göre, timsahlar uyurken sadece tek gözünü kapıyor. Bu bulgu su memelilerinde görülen ‘tek kürelik uyuma’ fenomenine de uyuyor. Denizayıları ve yunuslar gruptan kopmamak için tek gözleri açık uyuyor.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *